TİREBOLU DEMİRYOLU İHALE KAPSAMINA ALINMALI

Tirebolu Demiryolu ihale kapsamına alınmalı

ORTAK AÇIKLAMA

TİREBOLU DEMİRYOLU İHALE KAPSAMINA ALINMALI

*** Giresun Federasyonu Genel Merkezi’nde yapılan toplantıda Erzincan’dan başlayıp, Gümüşhane üzerinden Trabzon’a gidecek demiryolu ihalesinin Tirebolu’yu kapsayacak şekilde yapılmasının gerekliliği ortaya konuldu.

*** Konuyla ilgili Giresun STK’larının her türlü çabayı göstereceği belirtilirken, ortaya sürülen demiryolu-liman bağlantısı gerekçesinin, Tirebolu’ya yeni bir liman veya Giresun Limanına işlerlik kazandırma yoluyla giderileceği belirtildi.

 

Son günlerde Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacak demiryolu projesinde yaşanan gelişmeler üzerine Giresun Federasyonu’nda bir toplantı yapıldı. Giresun Federasyonu (Giresun Sivil Toplum Kuruluşları Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Turan ile Federasyon Başkan Yardımcısı Mustafa Coşkun ve Demiryolu Komisyonu Başkanı Çınar Çetinkaya ile Giresun Vakfı Başkanı Bahattin Şener, TİRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu) Genel Başkanı Haldun Domaç ve Zeytinburnu Tirebolu Derneği Başkanı Engin Yıldırım’ın katıldığı toplantıda konuyla ilgili gelişmeler ve yapılması gerekenler değerlendirildi.

Doğu Anadolu’yu Karadeniz’e bağlayacak olan demiryolu ihalesinin Erzincan-Gümüşhane üzerinden Trabzon’da sonuçlanacağı kesinleşirken, bu konuda komşu ilimiz ve bölgenin merkezi konumundaki Trabzon’un seçilmesinin doğal ve memnuniyet verici olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada şöyle denildi; “Burada beklentimiz proje çıkışında adı geçen (Erzincan-Gümüşhane-Tirebolu-Trabzon) Tirebolu’ya bir bağlantı yoludur. Biz Gümüşhane üzerinde ayrımla Tirebolu’ya gelecek bağlantı yolunun ana hattın ihale kapsamı içine dahil edilmesini istiyoruz.”

Bölgesel kalkınmada eşitlik ilkesinin hassasiyeti üzerinde durulan toplantıda Tirebolu’nun ihale kapsamına dahil edilmemesi durumunda kamuoyunda ciddi bir sıkıntının doğacağına işaret edildi. Böyle bir durumda Giresun’un tüm sivil toplum kuruluşlarının örgütlü bir faaliyet içinde yetkili mercileri uyarmak için çaba göstereceği belirtildi.

Tirebolu hattının devreye sokulmasının Giresun için ekonomik bir canlanma oluşturacağı üzerinde durulurken, hattın önündeki engel olarak ortaya konulan demiryolu-liman bağlantısının iki projeyle aşılacağına işaret edildi.

– Tirebolu’da uygun alanda yapılacak yeni bir liman;

– Giresun Limanına işlerlik kazandırması açısından demiryolu hattının Giresun bağlantısı ile sonuçlandırılması;

Toplantı sonunda konuyla ilgili olarak yetkili kişi ve kurumların çözüm noktasında harekete geçirilmesi için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

 

TİREBOLU DEMİRYOLU İHALE KAPSAMINA ALINMALI

TİREBOLU DEMİRYOLU İHALE KAPSAMINA ALINMALI

 

Yazar Selim Türkdönmez

İlginizi çekebilir

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Beyoğlu’nda bulunan Alucra Vakfı’na bağlı köy dernekleri 7. Giresun Günleri ile ilgili hazırlıkları istişare etmek için toplanıyor.

Bir Cevap Yazın