Karadeniz Yayla Şenliklerinde Üsküdar Rüzgârı

Yayla şenlikleri ile insan akınına uğrayan Giresun 4 ayrı şenlikle adeta Karadeniz’in kalbi oldu. Giresun’un çeşitli ilçelerinde gerçekleştirilen şenliklere Giresun Valisi Dursun Ali Şahin’in yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç, Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan’ın özel davetlisi olarak katılan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Meclis Üyeleri İsmail Türkoğlu, Çoşkun Çalık, Fatih Korkmaz da konuk oldular.

Bu yıl 24.sü düzenlenen Kümbet Yaylası Şenliği kapsamında yaylada şenlik ateşi yakıldı, ağalık seçimi gerçekleştirildi. Yayla Ağalığı yarışmasını bu yıl da, geçen yılın Yayla Ağası Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı kazandı.

Yöresel halk oyunlarının oynandığı, yöresel lezzetlerin tadıldığı festivallerin ikinci durağı ise Çanakçı Kuş Dili Şenliği oldu. Çanakçı Kaymakamı Mehmet Fatih Kara, Çanakçı Belediye Başkanı Selahattin Şenel, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve Başkan Yardımcısı Hasan Ekmen, Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu, Kuşdili Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Şeref Köçek, şenliğe katılan isimler arasındaydı. Festival kapsamında kuşdili ile konuşma yarışması da yapıldı.

Görele Kemençe Festivali’nde ise Görele Belediye Başkanı Ertuğrul Melikoğlu Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara’ya bir kemençe hediye ederek desteklerinden dolayı teşekkür etti. Kara ise Melikoğlu’na misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederek bir tablo hediye etti.

Bir diğer şenlik ise bu yıl 6.sı düzenlenen Espiye Pide Şenliği oldu. Pide yeme yarışması düzenlenen ve pidesiyle meşhur olan Espiye Pide Şenliği’nde konuşma yapan Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara Giresunlularla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kara ve Ekmen festivallerin ardından Piraziz ve Bulancak ilçelerini de ziyaret etti.

Haber : İsmihan Şimşek

Yazar Selim Türkdönmez

İlginizi çekebilir

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Beyoğlu’nda bulunan Alucra Vakfı’na bağlı köy dernekleri 7. Giresun Günleri ile ilgili hazırlıkları istişare etmek için toplanıyor.

Bir Cevap Yazın