Giresun Dolma Takas Evi Feshane’ye sığar mı?

Giresun’u marka yapmak için yola çıkan Giresun Günleri, gelecek hafta düzenlenecek olan altıncısıyla kendisi marka olmuş görünüyor.

17 Mayıs günü yapılacak Taksim Yürüyüşünü büyük bir şenliğe dönüşecek şekilde planlayan Giresun Federasyonu, 18 – 19 – 20 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan 6. Giresun Günleri için de orijinal ve yenilikçi uygulamalar ortaya koyuyor.

Organizasyonda yer alacak olan Giresun dolma takas evi bunlardan biri. Giresun’un geleneksel kileri olarak adlandırılabilecek serentiye eşlik edecek olan Giresun geleneksel dolma takas evi Feshane’de bir kültür gösterisi olarak yorumlanıyor.

Otantik ortamı içinde serenti ve içinde bulundukları fındık bahçeleriyle kompleks bir görüntü veren dolma takas Giresun evleri ahşap karkas arası blok taş dolgu şeklinde işlenir. Evin iç kısmı ise tamamen ahşaptır. Döşemeler taban ağaçlarına bindirilen kalın ve sağlam tahtalarla yapılmıştır.

Dolma taş evlerinin girişinde yer alan mutfağın, bu evlerin en dikkat çekici bölümü olduğunu ifade eden Kılıç, ”Mutfaklarının zemini sıkıştırılmış topraktır. Oturma yeri olarak da kullanılan mutfaktan, diğer odalara da geçiş sağlanmaktadır. Evlerin çatıları ise kırma çatılı ve oluk kiremitle kaplıdır.

Önümüzdeki hafta 18 – 49 – 20 Mayısta Giresun kültürünün ayrılmaz bir parçası olan Giresun dolma takas evi, Feshane Fuar merkezinde tüm İstanbulluların Giresun otantik kültürünü keşfedebileceği bir olanak sunuyor.

Bütün İstanbulluları 6. Giresun Günleri’ne bekliyoruz.

Yazar Selim Türkdönmez

İlginizi çekebilir

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Alucra Vakfı köy dernekleri Giresun Günleri için toplanıyor

Beyoğlu’nda bulunan Alucra Vakfı’na bağlı köy dernekleri 7. Giresun Günleri ile ilgili hazırlıkları istişare etmek için toplanıyor.

Bir Cevap Yazın