Gençlik Safranbolu’da

Alucra Kalkınma ve Eğitim Vakfı Gençlik Kolları Kültür İşleri Birim Başkanı Adnan KILIÇKAYA ve ekibi tarafından 20.09.2015 tarihinde Safranbolu gezisi düzenlendi.

Alucra Vakfı Gençlik Kolları Başkanımız Sn Murat Yakupoğlu “Bu tarz kültürel mekanlara yapacağımız ziyaretlerimizle, Alucralı genç arkadaşlarımızın kültür seviyelerine katkı sunmaya gayret göstereceğiz” dedi.

Program ilk önce Bektaşilerin yaşadığı Yörük Köyü’nde tarihi bir konakta kahvaltı ile başladı.

Rehber eşliğinde önce tarihi bilgi verildikten sonra Sipahioğlu Konağı haremlik ve selamlık olmak üzere 8. Kuşaktan torunlarının bilgi vermesi ile tamamlandı.

Daha sonra dünyanın nadir Açıkhava namazgâhı olan, güzel bir Safranbolu manzarası sunan tarihi Hıdırlık Tepesi ziyaret edildi. Bu tepeden eski Safranbolu, Hükümet konağı ve saat kulesinin tarihini dinledikten sonra tarihi eski Safranbolu çarşısı ziyaret edildi. Burada Cinci Han, Tarihi Hamamı ve Mehmet Paşa avlusundaki kesme taşa yapılmış güneş saati ziyaret edildi.

Türkiye‘nin çılgın projesi olan Safranbolu Kristal Terası gezildi. 80 m. Yüksekliğinde uçurumun ve kısmına yelpaze şeklinde imar edilen teras eşsiz Tokatlı Kanyonu manzarasını bize sundu.

Bir nefeste çıkılamayacak kadar çok basamakları olan ve dağın yamacına inşa edilen merdivenlerden çıkarak Bulak Mencilis mağarasına ulaşıldı. Programımızın son aşaması olan mağara içerisinde yaklaşık 400 m. Yürüme parkuru ile 15 ⁰C sıcaklığı olan ve mağara içerisinde su akıntılarının olduğu ışıklandırma ile şekil almış gezilip, görülecek coğrafi açıdan önemli olan tarihi yerlerimizi gezerek programı tamamladık.

Yaptığımız gezi programında desteklerini bizden esirgemeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sn Kadir Topbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut beyefendilere Gençlik Kolları olarak teşekkürler ederiz.

Yazar Selim Türkdönmez

İlginizi çekebilir

Selahattin Süleymanoğlu

Vakfımızın Olağan Genel Kurulu Gerçekleştirildi

Vakfımızın Olağan Genel Kurulunda Selahattin SÜLEYMANOĞLU Vakıf Başkanı seçilmiştir.

Bir Cevap Yazın